Nacionalni parkovi Srbije 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Gimnazija

Гимназија, Лазаревац
Предмет: ГЕОГРАФИЈА
Професор: Гордана Ђурковић
Ненад Тасић, III-4
НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ СРБИЈЕ
-семинарски рад –
ЛАЗАРЕВАЦ, јун, 2010. године
САДРЖАЈ:
Увод ----------------------------------------------------------------- 1
Национални парк Копаоник ------------------------------------ 2
Национални парк Тара ------------------------------------------- 3
Национални парк Фрушка гора -------------------------------- 4
Национални парк Ђердап --------------------------------------- 5
Национални парк Шар-планина ------------------------------- 6
Закључак ------------------------------------------------------------ 8
УВОД
Природни ресурси су опште добро и заједничко богатство. Њихово коришћење, привредна примена и економско вредновање треба да буду плански усмерени и наменски контролисани.
Без обзира на врсту, структуру и појединачне количине, они су основ за предстојећи привредни и економски развој сваке земље. Постоји и део природних ресурса који мора остати изван економских и привредних токова и који треба да буде сачуван за садашње и будуће генерације, а то посебно важи за оне ресурсе који се тешко обнављају и необновљиве природне ресурсе.
У природној баштини сваке земље национални паркови заузимају посебно место. Својим укупним карактеристикама високе климатске и здравствено-рекреативне вредности, национални паркови Србије надилазе границе и укључени су у Европску федерацију националних паркова – EUROPARC.
Национални парк се дефинише као веће подручје са природним екосистемима високе вредности у погледу очуваности, сложености грађе и биогеографских обележја, са разноврсним обележјима изворне флоре и фауне, репрезентативним физичко-географским објектима и појавама и културно-историјским вредностима и представља изузетну природну целину од националног значаја. Таква подручја се од осталих издвајају по својој очуваној природи, великом биодиверзитету, ретким биљним и животињским врстама, геолошким, геоморфолошким и хидролошким специфичностима, али и културно-историјским споменицима и етнолошким вредностима.
На територији Србије проглашено је пет националних паркова: Фрушка гора, Ђердап, Копаоник, Тара и Шар-планина.
1. Национални парк Копаоник
Национални парк Копаоник се налази у централном делу Републике Србије. Због својих природних вредности, 1981. године проглашен је за национални парк. Копаоник обухвата површину од 11.810 хектара и по броју ендемичних врста представља један од најзначајнијих центара биодиверзитета ендемичне флоре Србије. Под посебном заштитом Националног парка је 698 хектара, издвојених у 11 резервата природе, 26 природних споменика, 12 геоморфолошких , 6 геолошких, 8 хидролошких и 15 објеката сврстаних у непокретна културна добра.
Природни резервати националног парка су локалитети: Козје стене, Вучак, Мркоња, Јанкова бара, Гобеља, Барска река, Самоковска река, Методе, Јелак, Суво рудиште и Дубока.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!